Od 1 stycznia 2025 roku zgodnie z art. 11 zmienionym Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającą Dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów państwa członkowskie są zobowiązane do selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.
W w/w regulacjach nie przewidziano żadnych dodatkowych wymagań związanych z mechanizmem działania zbiórek tekstyliów.
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019, poz. 1579) wprowadziła w art. 14 obowiązek przyjmowania tekstyliów i odzieży przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od dnia 1 stycznia 2025 roku.
Zdecydowana większość gmin w regulaminach utrzymania czystości i porządku w gminach już wcześniej wprowadziła obowiązek segregowania tekstyliów wskazując jednocześnie, że selektywne zbieranie odpadów komunalnych prowadzi się poprzez dostarczanie do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). W tych gminach sytuacja po 1 stycznia 2025 roku nie ulegnie zmianie.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie obliguje gmin do tworzenia innych mechanizmów odbioru odpadów tekstylnych. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 6 ustawy gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
,,6) tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych wymienionych w pkt 5, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a takie odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych."
Od 1 stycznia 2025 roku nie wolno będzie wyrzucać tekstyliów do pojemników z odpadami zmieszanymi. Tekstylia nienadające się do przekazania do pojemników PCK i innych organizacji zbierających odzież, każdy mieszkaniec musi samodzielnie dostarczyć do PSZOK odzież, koce, pledy, kapelusze, pościel, obuwie itp. Niektóre gminy mają zamiar wprowadzić dodatkowe pojemniki na odpady tekstylne.
Informacja do pobrania w formacie PDF