W sprawie: aktualizacji “Regulaminu porządku domowego” i dostosowania go do obowiązujących przepisów, aktualnego Statutu oraz usunięcia błędów redakcyjnych
Rada Nadzorcza SBM “Zachód”, działając na podstawie § 3 ust. 1 pkt 17 Regulaminu Rady Nadzorczej, W związku Z § 48 ust. 1 pkt 17) oraz § 9 pkt 2) Statutu Spółdzielni postanawia, co następuje:
Obecny “Regulamin porządku domowego w SBM “Zachód” pochodzi jeszcze z grudnia 2010. Obowiązek jego opracowania wynika wprost ze Statutu Spółdzielni (§ 48 ust. 1 pkt 17).
Po prawie 14 latach od przyjęcia tekst zawiera szereg nieaktualnych lub wręcz sprzecznych z prawem zapisów. Jak np. zapisy o usuniętej już z ustawy możliwości pozbawiania członkostwa W Spółdzielni, liczne odniesienia do korzystania z lejów zsypowych (które zamknięto we wszystkich budynkach kilka lat temu) czy zapisy o pralniach i suszarniach (które zlikwidowano W większości budynków). W ostatnim paragrafie odwołuje się do zapisów starego Statutu Spółdzielni, zmienionego W lutym 2018. Ponadto W dotychczasowym tekscie znajduja się mniejsze i większe błędy redakcyjne, jak np. powtórzenia W § 5 dwóch niemal identycznych sformułowań czy odnoszenie się W niektórych punktach wyłącznie do “Członków Spółdzielni” zamiast do wszystkich mieszkańców i użytkowników budynku.
W związku z tym Rada uznała za konieczne dokonanie aktualizacji tego Regulaminu, który będąc wywieszonym na tablicach ogłoszeń we wszystkich budynkach stanowi niejako jedną z naszych “wizytówek” (czy raczej W tym wypadku obecnie “antywizytówkę”).
Zmiana następuje formalnie przez uchwalenie nowego tekstu, ale w praktyce składają się na nią punktowe zmiany, wprowadzone tylko tam, gdzie to niezbędne. Zmiany zostały ograniczone do minimum, zachowana została struktura, układ Regulaminu i prawie wszystkie jego zapisy. Wynika to założenia, że taki znany i utrwalony od lat w pamięci mieszkańców tekst ma też samoistna wartość i że w związku z tym dostosowanie takiego szczególnego Regulaminu do obowiązujących przepisów oraz Statutu nie musi koniecznie oznaczać dokonywania w nim całościowej “rewolucji”.
W szczególności zmiany dotyczą zakazów:
(pozostałe zmiany W zakresie zakazów stanowią ew. rozwiniecie lub doprecyzowanie/uaktualnienie istniejących już wcześniej punktów).
W związku z tak ograniczonym charakterem proponowanych zmian, zostały one wprowadzone samodzielnie przez Radę Nadzorczą