w sprawie: aktualizacji „Regulaminu Rady Budynku"
Rada Nadzorcza SBM „Zachód", działając na podstawie § 3 ust. 1 pkt 17) Regulaminu Rady Nadzorczej, w związku z § 48 ust. 1 pkt 17) oraz § 66 Statutu Spółdzielni, postanawia, co następuje:
Rada Nadzorcza uchwala „Regulamin Rady Budynku SBM „Zachód" w Warszawie", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Jednocześnie uchyla się dotychczasowy „Regulamin Rady Budynku SBM „Zachód" w Warszawie", stanowiący załącznik do uchwały nr 23/2024 Rady Nadzorczej z 24 października 2024.
Uzasadnienie
Dotychczasowy „Regulamin Rady Budynku" prawie w całości zawiera zapisy sprzed prawie dekady, jeszcze z roku 2016 (na początku 2024 dokonano tylko drobnych, punktowych zmian, w celu usunięcia istniejących od sześciu lat sprzeczności ze Statutem uchwalonym w roku 2018; potem październiku 2024 jedynie przyjęto tekst jednolity).
Obecny dokument jest do tego stopnia lakoniczny i tak „minimalistyczny", że aż utrudnia to w praktyce jego stosowanie. Nie rozstrzyga on w ogóle wielu nawet podstawowych kwestii, takich jak chociażby: kto i jak zwołuje wybory Rady Budynku, jaką większością głosów Rada może podejmować decyzje, jak miałoby wyglądać odwołanie członka Rady Budynku (co ogólnie dopuszcza Statut), itd. Wszystkie te kwestie muszą sami rozstrzygać Członkowie Spółdzielni, co może powodować spory, a część osób w ogóle zniechęcać do tego typu aktywności.
Treść regulaminu była redagowana prawie dziesięć lat temu, w czasach, gdy Rady Budynków funkcjonowały jeszcze w większej liczbie nieruchomości (lub przynajmniej nie działały dopiero od krótkiego czasu). Wielu Członków Spółdzielni mogło pamiętać, w jaki sposób Rady powinny powstawać i działać. Dziś część z tych osób już w ogóle nie mieszka w naszych zasobach, a przynajmniej w niektórych budynkach taka „ciągłość instytucjonalna" została całkowicie przerwana. Nawet jeśli gdzieś pojawią się osoby chętne do reaktywacji Rady, to na bazie tylko samego obecnego Regulaminu mogą nie wiedzieć, jak w ogóle należałoby się do tego zabrać. Ponadto „Regulamin" nie zawiera informacji o niektórych możliwościach wykonywania funkcji opiniodawczych i konsultacyjnych Rady Budynku, które już przewidują inne obowiązujące regulaminy — jak np. udział członków Rady Budynku jako obserwatorzy w Plenum Rady Nadzorczej (co dopuszcza uchwalony przez Walne Zgromadzenie „Regulamin Rady Nadzorczej"). Członkowie Rady Budynku nie powinni być zmuszani do zapoznawania się z kilkoma różnymi dokumentami, w celu ustalenia pełni swoich uprawnień.
Regulamin zachowuje dotychczasową strukturę dokumentu, funkcjonującą od prawie dziesięciu lat, uzupełniając ją o brakujące zapisy i ułatwia zakładanie oraz działanie Rady Budynku.